ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ ТА ГРВІ В ОРГАНІЗОВАНИХ КОЛЕКТИВАХ
Грип - це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу. У побуті грипом часто називають будь - яку застуду, що не є вірно, тому що, окрім власне вірусу грипу, схожі симптоми можуть бути викликані багатьма іншими (аденовіруси, риновіруси). Симптоми, які викликаються цими збудниками дуже схожі. Тому вірусні захворювання дихальної системи були об’єднані в групу ГРВІ - гострих респіраторних вірусних інфекцій. З цієї ж причини точно встановити, який саме збудник став причиною конкретного випадку хвороби опираючись лише на дані огляду хворого не можливо. Точно визначити збудника і поставити діагноз «грип» можна тільки використовуючи лабораторні методи діагностики, які нажаль, не завжди доступні.
Найбільш сприятливі до вірусів грипу та ГРВІ діти, особливо до 2-х років, люди похилого віку та особи з хронічними системними захворюваннями. Також до групи ризику відносяться медичні працівники, педагоги, працівники транспорту та торгівлі, які мають широке коло професійних контактів.
Початок захворювання гострий. Основні симптоми захворювання: загальна слабкість, сильний головний біль, біль в очах, ломота в попереку та інших м’язах, порушення сну. На 2-3-ю добу з’являються нежить, закладеність носа, біль в грудях, сухий кашель. При легкому перебігу хворий може лікуватися дома, але обов’язково під наглядом лікаря. Вчасне звернення до лікаря за допомогою вбереже Вас від ускладнень та дасть надію на повне одужання.
Основним і дієвим заходом у профілактиці грипу на даний час і надалі є вакцинація. Найкращий час для проведення вакцинації - напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Для попередження захворювання слід дотримуватися простих правил :
- часто мити руки з милом, особливо після відвідування вулиці;
- в період підвищення захворюваності на грип та ГРВІ обмежити відвідування місць великого скупчення людей;
- при чханні та кашлі прикривати рот та ніс хустинкою або одноразовими серветками, не торкатися брудними руками обличчя;
- часто провітрювати приміщення - по 15-20хв. Через кожні 2 години, проводити вологе прибирання не менше 2-х разів на день;
- уникати переохолодження, слідкувати за сухістю взуття та натільної білизни. Якщо відчуваєте себе хворим, викликайте лікаря та залишайтеся вдома, Не займайтесь самолікуванням! Захворюванню дешевше і легше запобігти аніж його лікувати потім!
Нагадую! Щеплені проти грипу навіть в разі захворювання хворіють набагато легше і без ускладнень.
Ні в якому разі не слід допускати переохолодження організму. В цьому вам допоможе забезпечення необхідного температурного режиму в житлових приміщеннях, на підприємствах, в дитячих, освітніх, лікувально-профілактичних установах та закладах, в транспортних засобах та на інших об’єктах незалежно від форм власності.
Також в попередженні переохолодження організму допоможе загартовування.
Серед основних заходів профілактики захворювання на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції є своєчасне запровадження посиленого протиепідемічного режиму з забезпеченням дезінфекційних заходів на підприємствах, в закладах і установах в разі ускладнення епідситуації. Тому саме зараз необхідно створити запас миючих, дезінфекційних засобів, антисептиків.
Слід подбати про захист від попадання збудників захворювання на грип та ГРВІ у верхні дихальні шляхи, запастись масками, оксоліновою маззю для змазування носових ходів перед виходом з дому, тощо.
Необхідно зміцнити імунітет організму, в першу чергу дітям, особам похилого віку та іншим особам, що відносяться до груп ризику щодо захворювань верхніх дихальних шляхів.
Керівникам дитячих навчальних закладів, шкіл разом з медичними працівниками слід організувати з метою профілактики грипу та ГРВІ проведення належних ранкових фільтрів для своєчасної ізоляції захворівших дітей на грип та ГРВІ. При виявленні захворівших або з підозрою на захворювання дітей слід відправити додому та надати активні виклики лікаря.
Необхідно організувати належну санітарно-освітню роботу з грипу та ГРВІ всіма доступними методами (написання диктантів згідно із запропонованими текстами, проведення лекцій, бесід, оформлення санітарних бюлетенів, куточків та інше).
Особливо важливим заходом профілактики грипу серед дітей є встановлення своєчасного належного контролю за відвідуваннями дітьми навчальних та освітніх закладів з проведенням протиепідемічних заходів в разі погіршення відвідуваності по причині захворювань.
З наближенням епідемічного періоду, щоб не захворіти на грип, потрібно:
1. Перед виходом із дому змастити носові ходи оксоліновою маззю, вазеліном або соняшниковою олією, а при поверненні додому ретельно прочистити ніс та прополоскати рот кип’яченою водою.
2. Мити руки з милом якомога частіше та ретельніше, ні в якому разі не слід торкатися очей, носа, рота немитими руками.
3. Обмежити відвідування місць великого скупчення людей (концерти, кіно, тощо), при відвідуванні магазинів та користуванні громадським транспортом вдягати маску (респіратор), уникати рукостискань, поцілунків, обійм.
4. Дотримуватись теплового режиму в приміщеннях, проводити якомога частіше вологе прибирання з провітрюванням приміщень для перебування людей.
Вкотре нагадую, запам’ятайте!
Найкраща профілактика грипу на сьогодні - це вакцинація! Якщо ж, незважаючи на профілактичні заходи, вам не вдалося уникнути захворювання на грип, обов’язково викликайте лікаря, ні в якому разі не займайтеся самолікуванням.