Вода з колодязя: якість, способи очищення, догляд за криницею
Багато хто з нас сьогодні віддає перевагу природним продуктам, аби зменшити вплив на організм "побічних ефектів" технологічного прогресу. В перелік таких продуктів входить і питна вода, а точніше — вода з криниць. Так, звичайно, безпосередній технічний вплив на неї мінімальний — вона не піддається обробці реагентами та знезараженню хлором, як це відбувається з водопровідною водою; її не спустошують до рівня дистильованої сучасні фільтри, як це практикується з бутильованою водою. Вона природна — в цьому її користь і її небезпека.
Кринична вода не завжди може бути кришталево чистою. З різних причин у криницю проникає забруднення, вода набуває неприємного запаху, змінюється її колір і смак. Недоброякісна питна вода може стати чинником поширення інфекційних та неінфекційних захворювань.
Причини забруднення колодязної води різні. Це і стічні води, що просочилися в ґрунт, і хімікати, вживані в сільському господарстві, і дощі, які можуть потрапляти в криницю, і навіть трупи тварин, птахів, які випадково потрапили туди. На якості води позначається й плин часу. Поступово всередину потрапляє різне дрібне сміття, комахи, листя, пил, бруд і т. п. Дно й стіни споруди замулюються, заростають водоростями, які стають джерелами бактерій та виділяють токсичні речовини. Водночас із основними забруднювачами ґрунту та підземних вод найбільш розповсюдженим і загрозливим є побутове садибне забруднення, недотримання санітарно-технічних вимог щодо відстаней санітарних розривів від потенційних джерел забруднення під час будівництва та облаштування криниць.
Необхідно звернути увагу на місце розміщення криниці, яке повинно бути на підвищеній місцевості, на відстані не менше 50 м від вигрібних ям, гноєсховищ, тваринницьких ферм, дворових вбиралень та інших джерел забруднення ґрунту.
Стінки криниць повинні бути щільними без тріщин, висота криниці над землею – не менше 0,8 м, щільно закриватись кришкою, дно бажано вкрити шаром піску, гравію чи щебеню. Для підйому води з колодязя використовують коловорот з відром для загального користування. Навколо криниці облаштовують бетоновану відмостку шириною 2 м та з нахилом від криниці.
Територію поблизу колодязя треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку. У радіусі 50 м від колодязів та каптажів джерел не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.
Не рідше 1 раз на рік повинна проводитися очистка колодязя від замулювання та намивання породи з одночасним поточним ремонтом облаштування.
Дезінфекцію колодязя здійснюють по епідпоказах – при зараженні води патогенними збудниками або при попаданні у воду колодязів стічних вод, трупів тварин, та з профілактичною метою – після проведення ремонту, очистки колодязів, або по закінченню будівництва нових колодязів.
Після закінчення робіт необхідно провести дослідження якості води за фізико - хімічними та бактеріологічними показниками.
Слід зазначити, що застосування дезінфікуючих засобів покращує якість питної води в епідемічному відношенні, тобто ці засоби діють на знищення шкідливих мікроорганізмів – збудників інфекційних захворювань, однак зовсім не впливають на хімічний склад питної води.
Могилів -Подільське районне управління
ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області