Звернення селищного голови Галини Цибульської до Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту

Дата: 27.01.2024 06:42

Шановні жителі територіальної громади!

Найжахливішою трагедією єврейського народу за всі часи його існування стали Друга світова війна та німецько-фашистська окупація. Масове винищення, неприхований геноцид, небачені знущання над єврейським людом донині лякають світ жорстокістю, садизмом і варварством.

Напередодні війни за кількістю євреїв, що проживали на її території, - а це 2 мільйони 700 тисяч чоловік, - Україна займала перше місце в Європі та друге у світі.

Під час Другої світової війни гітлерівці знищили майже 6 мільйонів євреїв Європи. Гітлер бачив у євреях особливий клас, що панує в Радянському Союзі, та був переконаний, що комуністична ідеологія  лише знаряддя в руках євреїв, які готуються до захоплення всього світу.

В Україні у нацистських таборах смерті загинуло три з половиною мільйонів євреїв та розстріляно на місцях півтора мільйони. У цілому Україна втратила близько 70 відсотків довоєнного єврейського населення.

Нацистами було створено житлові зони на контрольованих ними територіях, куди насильно переміщували євреїв з метою ізоляції їх від неєврейського населення, в рамках якої було знищено майже мільйон євреїв. Близько 1000 гетто нацистами були створені як проміжні місця проживання на шляху євреїв до «таборів смерті», найбільші з яких всім відомі Освенцім, Майданек, Треблінка.

Вороже ставлення до євреїв вилилося в прагнення поголовного фізичного знищення євреїв у всьому світі. Це трагічне явище в історії людства здобуло назву Голокост. Символом Голокосту в Україні став розстріл понад сто п’ятдесяти тисяч чоловік, більшість із яких були євреями, у Бабиному Яру в Києві.

В період фашистської окупації на території нашої громади було створено концтабір, єврейське населення загнано в гетто. Понад 3000 чол. з числа мирного єврейського населення було розстріляно, понад 2000 чол. вивезено на каторжні роботи в Німеччину.

Слід особливо зазначити, що багато українців, в тому числі і в населених пунктах нашої територіальної громади,  ризикуючи своїм життям, ховали євреїв у своїх будинках, рятуючи від неминучої загибелі дітей, жінок і чоловіків. У сучасному Ізраїлі їх, як і представників інших національностей, називають «Праведниками світу» і віддають данину глибокої поваги мужності та гуманізму цих людей.

Нажаль, важкі часи зараз переживає Україна, її народ, тривога, біль, сльози, розпач знову прийшли на українську землю, гинуть на своїй святій землі люди від колишнього союзника. Тому Голокост повинен стати для людей всіх національностей пересторогою та попередженням на всі віки про крихкість та відносність людського життя.  Якщо ми не будемо пам'ятати про цю трагедію, не будемо вивчати її, не зробимо з неї висновків, то людство ніколи не буде впевненим, що зможе розпізнати зло і зупинити його прояви в майбутньому. Волею історії, долі українського та єврейського народів взаємопов'язані і вони повинні дати адекватну відповідь на виклик історії, показати людству приклад поваги один до одного, знання, розуміння, допомоги. Це був би наш спільний добрий внесок у світову історію. Як сказав великий польський поет Юліан Тувім: "Людство об'єднує не стільки та кров, що тече в жилах, як та, що виливається з жил після пострілів!".

Людські муки та страждання не залишаться безкарними, всіх розсудить суд історії та Суд Божий!

І сьогодні, вшановуючи пам’ять жителям нашої громади єврейського походження, ув’язнених в гетто та жорстоко розстріляних німецькими окупантами, ми складаємо шану людям, які були розстріляні лише тому, що вони євреї.

Вічна їм пам’ять у віках!

Пам’ятаємо! Єднаємось! Переможемо!

Слава Україні!

Селищний голова                                                                    ГАЛИНА ЦИБУЛЬСЬКА