Спалювання сухого листя і трави – заборонено!
Шановні мешканці територіальної громади!
Селищна рада нагадує про небезпечність спалювання опалого листя, сухої трави та побутового сміття. Такі дії не лише завдають великої шкоди довкіллю, а й несуть загрозу об’єктам інфраструктури, що можуть бути пошкоджені внаслідок умисного підпалу сухостою або сміття та можуть призвести до пожежі.
Відкрите спалювання листя та сміття вивільняє у навколишнє середовище маленькі часточки твердих згорілих речовин, в яких містяться отруйні подразнюючі речовини та канцерогенні компоненти. Ці забруднення впливають на органи дихання, сприяючи виникненню респіраторних захворювань, катарів верхніх дихальних шляхів, ларингіту, ларинготрахеїту, фарингіту, бронхіту, пневмонії”.
Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких наслідків:
– У сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич, попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени, ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.
– Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки та гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми.
– За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в ґрунт, а при згоранні утворюється зола. Незважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.
– На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення промерзання ґрунту в декілька разів.
– При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що призводить до знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.
– Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза, густий дим є напівпровідником і за певних умов здатний стати причиною короткого замикання ЛЕП.
– Дим від вогнищ в туманні дні може утворювати смог і погіршувати видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП.
Спалювання сухого листя і трави – заборонено законом, в разі його порушення передбачена адміністративна, а в деяких випадках кримінальна відповідальність.
Спалюючи опале листя, ви стаєте шкідником-порушником, адже порушуєте Закон, суперечите Конституції України, як основному закону держави, де стаття 50 гарантує кожному право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Це особливо актуально в умовах боротьби з коронавірусом, коли сильна імунна система – це шанс бути здоровим!
Штраф за спалювання листя
Дії, які є порушенням норм законодавства тягнуть за собою відповідальність відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення: спалювання палої листя в населених пунктах без дозволу органів державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища забороняється. Порушення цієї заборони передбачає накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 гривень). На посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті ж дії, здійснені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а згідно зі статтею 152 КУпАП, штраф за багаття для громадян становлять 340-1360 грн., а для посадових осіб і підприємств – 850 – 1700 грн. Крім того, місцева влада має право приймати додаткові рішення про неприпустимість розведення багать.
Куди звертатися, якщо палять листя?
По-перше, пожежним (101).
По-друге, в поліцію.
Патруль виїжджає на виклик і складає протокол про адміністративне порушення. Подбайте про фотофіксації факту порушення. Після прибуття поліції наполягайте, щоб був складений протокол про адмінправопорушення. Бажано, щоб його підписали свідки. Складений протокол теж краще сфотографувати. Проконтролюйте, щоб поліція в триденний термін направила протокол на розгляд адмінкомісії, яка зобов’язана в 15-денний термін розглянути справу і накласти штраф на порушника.
Шановні громадяни! Памятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків та матеріальних збитків. Закликаємо громадян відповідально ставитись до природи.
Бережіть власне життя, здоров'я та довкілля!
Селищна рада