Всесвітній день біженців
У 2000 році Генеральна Асамблея ООН одноголосно ухвалила спеціальну резолюцію — висловлювання солідарності з Африкою, в якій перебуває велика кількість біженців, і яка традиційно виявляє свою великодушність. Відповідно до цієї резолюції Генеральна Асамблея у 2001 році відзначала п'ятдесяту річницю Конвенції про статус біженців 1951 року. Тоді ж Організація африканської єдності (ОАЄ) погодилася на те, щоб Всесвітній день біженців відзначався одночасно з Днем африканських біженців — 20 червня.
Біженці та вимушені переселенці визначаються як особи, які втекли зі своїх країн через обґрунтоване побоювання переслідувань через расову, релігійну приналежність, громадянство, політичні погляди або приналежність до конкретної соціальної групи, які не можуть або не хочуть повертатися. Багато людей стають біженцями через війни, стихійні лиха або техногенні катастрофи.
Наразі на планеті зареєстровано близько 22,5 мільйона біженців та 25 мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Щохвилини 24 людини залишають рідні місця через війни, переслідування чи страх за своє життя. 80% усіх біженців у світі – це жінки та діти.
Згідно з міжнародним правом, біженці — люди, які не можуть або не бажають повернутися до своїх країн, на рідні землі через цілком обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідування.
Від початку російського вторгнення наприкінці лютого майже 5,6 мільйона українців залишили рідну країну.
Про це свідчать дані Управління Верховного комісара ООН з питань біженців (УВКБ ООН). Так, з України виїхало до Польщі, Чехії, Німеччини, Італії, Нідерландів, Канади, США — ось далеко не повний перелік країн, які прийняли українів. Адже, за інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, кількість людей, які втекли з України, рятуючись від війни, станом на 1 червня поточного року становила близько 7 мільйонів осіб. До Польщі виїхали майже 4 мільйони осіб, до Румунії — 587,22 тис., до Молдови — 483,31 тис., Угорщини — 698,42 тис., Словаччини — 466,26 тис. Статистичні дані щодо біженців, як нагадують в ООН, надходять із різних джерел, переважно з інформації, наданої органами влади з офіційних пунктів пропуску. Попри те, що дані ретельно перевіряють, цифри щодо деяких прибулих є приблизними, кажуть фахівці. Ще мільйони не можуть виїхати із зон небезпеки через підвищені ризики, руйнування мостів і доріг, а також через брак ресурсів чи інформації.
Мінсоцполітики повідомляло, що в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо 3,4 мільйона людей. З них понад 2 мільйони людей зареєструвалися як внутрішньо переміщені особи після впровадження воєнного стану. І з них 1,9 мільйона вимушено перемістилися вперше.
В Мурованокуриловецькій селищній територіальній громаді з початку повномаштабного вторгнення росії в Україну було зареєстровано понад 3,5 тис. внутрішньо переміщених осіб. Селищною радою видано 3703 довідки ВПО ( в т.ч. за 2023 рік - 56 довідок).
За ініціативою “Прихисток” задіяно 200 житлових приміщень приватного сектору. На відшкодування компенсацій власників цього житла нараховано 1528750,19 грн.
Надано різного виду гуманітарної допомоги 36 тон.
На сьогоднішній день отримують фінансову підтримку з державного бюджету 2510 осіб. В центрі зайнятості зареєстровано 73 осіб. Їм нараховано та виплачено 778936,15 грн., 11 осіб працевлаштовано.
Створено 2 колективних центри для проживання маломобільних внутрішньо переміщених осіб, де проживали 35 осіб. На даний час проживає 26 ВПО. Для них створені всі умови для проживання.
Селищною радою розроблено та прийнято Програму підтримки ВПО з селищного бюджету Мурованокуриловецької селищної територіальної громади, загальний орієнтований обсяг фінансування якої на 2023 рік - 2250 тис.грн. На виконання заходів щодо підтримки ВПО, облаштування місць розміщення та створення належних умов для їх проживання виділяються кошти з бюджету селищної ради та залучаються кошти спонсорів.
Протягом 2023 року в період лютий-березень сім’ям внутрішньо переміщених осіб за кошти селищного бюджету надано 500 продуктових наборів, за травень - 195 продуктових наборів ВПО старостинських округів та 43 в смт. Муровані Курилівці.
Відділ соціального захисту селищної ради