Історична довідка про визволення селища Муровані Курилівці від фашистських загарбників

Дата: 23.03.2023 15:07

Історична довідка:

У червні 1941 року мирне життя порушив віроломний напад фашистських загарбників. На фронт пішли всі військовозобов'язані. Муровані Курилівці були окуповані фашистами 17 липня. В перші дні окупації загарбники створили тут концтабір, де катували мирних людей. Діти, старі й дорослі вмирали від знущань, голоду та різних хвороб. 21 серпня 1942 року фашисти вивели з табору 1,5 тис. мирних громадян за два кілометри від Мурованих Куриловець і всіх розстріляли. Всього фашистські кати знищили близько 3 тис. чоловік. Жителі вели нещадну боротьбу проти гітлерівців - ховали хліб, ухилялись виконувати їхні накази, їхати на роботи до Німеччини. Восени 1942 року створюється Мурованокуриловецька підпільна антифашистська організація. Активними учасниками були жителі Мурованих Куриловець Т.К. Марущак - агроном, К.І.Нікель - дружина інструктора райкому КП(б)У. За дорученням організації друкувалися антифашистські листівки.

В ніч з 10 на 11 листопада 1943 року група народних месників позрізала телеграфні стовпи, перервала лінію зв'язку між Мурованими Курилівцями і Новою Ушицею. 14 січня 1944 року було організовано партизанський загін під командуванням С.Ф.Фролова й комісара І.С. Наконечного.

Зброю до загону передали підпільники м. Могилів-Подільського. Нараховуючи у своїх рядах 57 чоловік, загін здійснив бойовий рейд на території Мурованокуриловецького, Копайгородського, Тульчинського та Яришівського районів Вінниччини, під час якого завдав ворогові великих втрат. У березні 1944 року загін об'єднався з частинами регулярної Радянської Армії, брав участь у звільненні села Іракліївки Яришівського району.

У другій половині березня 1944 року наступаючі війська Червоної Армії почали бої за Муровані Курилівці. Після запеклих боїв 25 березня війська 240-ї стрілецької дивізії 2-го Українського фронту під командуванням Героя Радянського Союзу полковника Т.Ф. Уманського визволили Муровані Курилівці від фашистських загарбників. Першими вступили сюди бійці, якими командував Герой Радянського Союзу майор Ф.Ф. Ванін.

На фронтах війни билися 600 жителів селища, 243 не повернулися в рідну домівку.

Жителі   Мурованих Куриловець свято шанують тих, хто віддав життя за їх визволення. 103 воїни-визволителі поховані в братській могилі. Споруджено меморіальний комплекс.

За 990 днів окупації фашистські загарбники завдали великої шкоди: 130 чоловік вивезли на каторгу до Німеччини, повністю зруйнували підприємства місцевої промисловості, електростанцію, будинки середньої школи, редакції, поліклініки, 175 житлових будівель, міст через річку Жван.