Що робити, а що - не варто, коли у вашої близької людини ПТСР?

Дата: 02.02.2023 16:39

Кожна новина про влучання ракети в житлові будинки — це загиблі й поранені. А ще — психологічна травма для людей, що знаходяться в епіцентрі катастрофи, хай навіть фізично вони неушкоджені. Після таких загрозливих ситуацій може розвиватися ПТСР — постравматичний стресовий розлад.

Як не зашкодити людині з ПТСР, намагаючись допомогти? МОЗ зібрали основні поради директорки Центру психічного здоров’я і реабілітації «Лісова поляна» Ксенії Возніциної.

• не просіть розповісти про травматичну подію - людям із ПТСР може бути складно говорити, до того ж, це може спричинити ретравматизацію;
  • не потрібно говорити, що ви знаєте і розумієте, що людина відчуває;
  • не звинувачуйте і не дорікайте через реакції та прояви емоцій, не просіть опанувати себе, людина з ПТСР не може цього зробити;
  • люди, які пережили травматичні події, часто не почуваються щасливими, тому варто уникати висловів «тобі пощастило вижити»;
  • не знецінюйте пережите, але і не героїзуйте;
  • не варто казати, що час лікує, бо лікують спеціалісти.

Часто прояви ПТСР запускають чинники, які називають тригерами. Більше про те, що може ними стати, у матеріалі від МОЗ: https://moz.gov.ua/article/health/dopomoga-pri-ptsr-scho-varto-i-chogo-ne-varto-robiti

Матеріал підготовлено в межах інформаційної кампанії, яка є складовою впровадження Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.