Які соціальні послуги мають право отримувати люди з інвалідністю під час воєнного стану?

Дата: 17.11.2022 10:02

Під час воєнного стану особи з інвалідністю незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання можуть отримати життєво необхідні соціальні послуги, зокрема притулок або стаціонарний догляд у будь-якому місці України, де вони перебувають, лише за заявою. Відповідні рішення уповноважені органи або надавачі послуг прийматимуть протягом 1 доби.

Так, під час воєнного або надзвичайного стану люди з інвалідністю можуть отримувати наступні соціальні послуги:

• інформування, консультування, консультативний кризовий телефон;
  • надання притулку, нічний притулок, короткотермінове проживання;
  • екстрене (кризове) втручання;
  • представництво інтересів;
  • підтримане проживання осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, бездомних осіб;
  • соціальний супровід сімей або осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах;
  • догляд вдома, стаціонарний догляд, денний догляд, денний догляд дітей з інвалідністю, паліативний

догляд;

• соціально-психологічна реабілітація;
  • натуральна допомога;
  • переклад жестовою мовою;
  • транспортні послуги.

За відсутності необхідних документів, для їх отримання достатньо лише одного документа:

• заяви від людини (для дієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);
  • заяви від законного представника (для недієздатних осіб, яким призначено опікунів);
  • повідомлення уповноваженої особи органу опіки та піклування (для недієздатних осіб, які не мають законного представника).

Заяву про надання соціальних послуг можна подати до:

• уповноваженого органу соцзахисту за місцем звернення, незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, яка потребує соціальної послуги;
  • безпосередньо до надавача соціальних послуг.

Рішення про надання послуг екстрено (кризово) приймає уповноважений орган або надавач соціальних послуг невідкладно, і протягом однієї доби забезпечується їх надання.

При цьому надавач соціальних послуг вживає заходів із відновлення паспорта або іншого документа, що підтверджує особу людини. Після завершення воєнного стану особа, яка подала заяву, протягом місяця надає уповноваженому органу документи, необхідні для прийняття рішення про надання соціальних послуг, які не вона не подала раніше.

Людей з інвалідністю І групи та дітей з інвалідністю при перетині державного кордону пропускають позачергово.

Аби особа з інвалідністю І групи або дитина з інвалідністю разом із супроводжуючими могла позачергового перетнути кордон, необхідна наявність посвідчення або довідки, зазначених у статті 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», що підтверджують статус особи з інвалідністю І групи або дитини з інвалідністю, які потребують супроводження. Інших вимог щодо документального підтвердження особи супроводжуючого законодавчо не встановлено.

У пунктах пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення пріоритет зазначеним особам надається, якщо вони перетинають кордон пішки або на легковому автомобілі, в якому немає інших осіб, за виключенням супроводжуючих.

Детальніше про соціальний захист осіб з інвалідністю під час воєнного стану можна дізнатися у Mетодичних матеріалах щодо забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб та цивільного населення, які постраждали від військової агресії РФ проти України за посиланням:  https://bit.ly/3X4V8LY

Зазначимо, що Методичні матеріали розроблені БО «БФ «ССС» спільно з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій у межах реалізації проекту «Єднання заради дії» за підтримки IREX в Україні.