1 грудня - Всесвітній День боротьби зі СНІДом
Щороку, 1 грудня, світ відзначає День боротьби зі СНІДом, який вперше був проголошений ВООЗ у 1988 році, а з 1996 року проводиться ЮНЕЙДС. Люди по всьому світу об’єднуються, аби висловити підтримку тим, хто живе з ВІЛ, та згадати тих, хто помер від хвороб, зумовлених СНІДом.
Кожен Всесвітній день боротьби зі СНІДом присвячений певній темі, і в 2023 році ЮНЕЙДС наголошує, що світ може покінчити зі СНІДом, якщо громади будуть на чолі цього процесу. Організації спільнот, які живуть з ВІЛ, мають ризик інфікування або постраждали від ВІЛ, є передовою лінією прогресу у протидії ВІЛ-інфекції. Громади об’єднують людей з особистісно-орієнтованими послугами охорони здоров’я, розбудовують довіру, впроваджують інновації, здійснюють моніторинг впровадження політик та послуг, а також забезпечують підзвітність постачальників послуг https://tinyurl.com/2n2f77de.
На сьогодні ВІЛ продовжує залишатися серйозною глобальною проблемою системи охорони здоров’я. Україна протягом десятиліть бореться з епідемією ВІЛ-інфекції. Майже 250 000 людей в Україні живуть з ВІЛ, і це найбільша кількість випадків у Східній Європі та Центральній Азії після Росії. Україна досягла значних успіхів у боротьбі з ВІЛ до початку повномасштабної збройної агресії. Понад 130 000 людей, які живуть з вірусом, отримували антиретровірусну терапію (АРТ) і рівень пригнічення вірусу становив 96% https://tinyurl.com/2napt3un. Однак після повномасштабного вторгнення з’явилися нові виклики у питанні забезпечення та доступності лікування для людей з ВІЛ-позитивним статусом, що зумовлено знищенням медичних закладів на тимчасово окупованих територіях, порушенням логістичних ланцюгів, внутрішнім переміщенням ВІЛ-інфікованих. Тому, безумовно, надання належної медичної, правничої та соціальної допомоги таким особам перебуває у фокусі уваги як працівників медичної сфери, законотворців, так і міжнародних донорів.
Одним із важливих документів з подолання викликів, пов’язаних із поширенням ВІЛ-інфекції/СНІДу, є Державна стратегія у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року, схвалена Розпорядженням КМУ від 27 листопада 2019 р. № 1415-р.
Серед стратегічних та оперативних цілей Стратегії визначено:
• зменшення рівня захворюваності на ВІЛ-інфекцію та зниження рівня смертності від хвороб, зумовлених СНІДом;
• запобігання новим випадкам інфікування ВІЛ-інфекцією;
• удосконалення системи ефективного виявлення випадків ВІЛ-інфекції;
• забезпечення всебічного доступу до лікування ВІЛ-інфекції.
Державна політика у сфері протидії поширення хвороб, зумовлених ВІЛ, визначена Законом України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ».
Цей Закон встановлює умови та порядок виявлення ВІЛ-інфекції, надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим, реєстрації, обліку ВІЛ-інфікованих та здійснення медичного нагляду за ними.
Окрему увагу у Законі сфокусувано на правах та соціальному захисті людей, які живуть з ВІЛ, та членів їх сімей.
Люди, які живуть з ВІЛ, мають, зокрема, право на:
• інформацію (право на безперешкодне ознайомлення з інформацією про стан свого здоров’я, право бути поінформованими про послуги із забезпечення необхідної їм психологічної, соціальної та правової підтримки і за бажанням одержати таку підтримку, а також про гарантоване державою забезпечення антиретровірусними препаратами для лікування ВІЛ-інфекції, доконтактної та постконтактної профілактики, право на лікарську таємницю про результати тестування на ВІЛ, про наявність або відсутність в особи ВІЛ-інфекції);
• рівність перед законом та заборону дискримінації;
• відшкодування шкоди, пов’язаної з обмеженням їхніх прав унаслідок розголошення чи розкриття інформації про їх позитивний ВІЛ-статус.
Таким особи гарантується захист права на працю. Зокрема, звільнення з роботи, відмова у прийнятті на роботу, відмова у прийомі до освітніх, медичних закладів, до закладів соціальної опіки і піклування та соціальних служб, а також відмова у наданні медичної допомоги та соціальних послуг, обмеження інших прав людей, які живуть з ВІЛ, на підставі їх ВІЛ-позитивного статусу, а також обмеження прав їхніх рідних і близьких на цій підставі забороняється.
Тематика захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, активно піднімається на рівні міжнародних організацій, адже міжнародне законодавство з прав людини зобов’язує держави поважати, захищати та дотримуватись права на найвищий стандарт охорони здоров’я для всіх людей. У 2022 році ПРООН підготувало «Посібник із міжнародних стандартів, практики ЄСПЛ та національної судової практики у сфері ВІЛ/СНІДУ та ТБ: Правовий інструментарій адвоката», який підтримує роботу правозахисників та громадських адвокатів, які працюють з ЛЖВ, а також суддів з судової системи України. Посібник містить інформаційні ресурси та правові інструменти, які були б корисними для забезпечення прав пацієнтів на доступ до лікування в Україні та за кордоном, а також окремі приклади з національної прецедентної практики та ЄСПЛ. https://tinyurl.com/58bpvz2s
Питанню захисту ВІЛ-інфікованих приділено увагу також у публікаціях лекторів Вищої школи адвокатури НААУ.
Про те, які права та обов’язки мають ВІЛ-інфіковані особи та хворі на СНІД https://tinyurl.com/yc6scfsb розповідає Вікторія Шевченко, адвокат, член Центру медичного права ВША НААУ.
Чи існує законодавча можливість використання експрес-тестів на ВІЛ в ургентних ситуаціях при переливанні крові у зоні бойових дій – відповідь на це питання з’ясовувала Олена Пономарьова, к.ю.н., адвокат, член Центру медичного права ВША НААУ. https://tinyurl.com/535xrwfk
Корисні ресурси:
• Керівні документи щодо протидії епідемії ВІЛ/СНІДУ в Україні можна ознайомитися на сайті Центру громадського здоров’я за посиланням: https://tinyurl.com/3her46xd
• Питання та відповіді про ВІЛ/Інформація про проведення безоплатних тестів на ВІЛ в Україні: https://tinyurl.com/y6a26bww
Куди звернутись по допомогу:
0-800-500-451 Загальнонаціональна гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД та туберкульозу. Цілодобово, анонімно, конфіденційно