Виплати за листками непрацездатності: запитання-відповіді

Дата: 11.01.2023 16:26

З 01 січня 2023 року страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві здійснює Пенсійний Фонд України. У зв’язку з новаціями у роботодавців та застрахованих осіб виникають питання щодо виплат.

Відповіді на найпоширеніші питання:

Чи змінився розмір надання страхових виплат?

Ні, розмір надання страхових виплат зберігся. Змінився лише орган, який їх здійснюватиме.

Чи змінились умови оплати за страхуванням з тимчасової втрати працездатності?

Оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, як і раніше здійснюється роботодавцем власними коштами за п’ять днів хвороби і починаючи з шостого дня за рахунок страхових коштів, або з 18-го – у разі нещасного випадку на виробництві.

Як змінився термін фінансування листків непрацездатності?

Час, протягом якого роботодавцям за поданими заявами-розрахунками мають надходити страхові кошти для виплати допомог, скоротили до трьох днів. Саме протягом трьох днів після надходження від роботодавця заяви-розрахунку, Пенсійний Фонд профінансує відповідні допомоги.

Надання яких страхових виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності передбачає чинне законодавство?

У зв’язку з тимчасовою втратою працездатності можуть надаватися такі страхові виплати:

• допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, догляд за дитиною віком до 14 років, догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду;
  • допомога по вагітності та пологах;
  • допомога на поховання.

Крім того, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, передбачає:

• оплату лікарняних внаслідок нещасного випадку;
  • щомісячну страхову виплату потерпілому;
  • одноразову страхову виплату потерпілому;
  • одноразову допомогу сім’ї у разі смерті потерпілого;
  • одноразову допомогу кожному утриманцю у разі смерті потерпілого.