Як облаштувати зручний та безпечний житловий простір для дитини з набутою інвалідністю?

Дата: 20.12.2022 16:19

Якщо сім’я облаштовує житло для себе і для своєї дитини з набутою інвалідністю, батькам буде корисно зрозуміти поняття універсального дизайну. Можливо, це потребуватиме трохи вашого часу та уваги, але точно ваша дитина (і не тільки вона!) отримає користь від ваших зусиль: їй буде зручніше, комфортніше, у неї буде більше можливостей для самостійності та участі у щоденній діяльності. Ці знання ви зможете використати при виборі та лобіюванні інтересів дитини у закладах освіти, соціалізації, охорони здоров’я, відпочинку.

Отже, універсальний дизайн — облаштований простір, у якому буде комфортно будь-кому.

Що таке універсальний дизайн?

Універсальний дизайн — це дизайн, який буде зручним для повсякденної активності всіх дорослих та дітей, у тому числі для дітей з інвалідністю. Він може бути максимально модифікований та адаптований для їхніх потреб.

Універсальний дизайн забезпечує однакові можливості користування будь-якою послугою, середовищем для всіх людей: дітей, людей похилого віку, вагітних жінок, людей та дітей з інвалідністю. Наприклад, дитина, яка користується колісним кріслом, пересувається безпороговим простором будинку. Проте такий простір буде зручним і для її сусідів, наприклад для жінки, яка виходить гуляти з дитиною на дитячому візку, чи для бабусі, яка може безперешкодно вийти до магазину з ходунцями, чи для дітей, які йдуть кататися на велосипеді.

Як ми можемо реалізовувати універсальний дизайн у квартирі?

Розглянемо приклади застосування елементів універсального дизайну для дому.

• Відсутність порогів при проходженні у ванну чи туалет;
  • Широкі прорізи у дверних рамах для легкого переміщення на кріслі колісному чи з іншим реабілітаційним засобом (палицею, милицею, ротаторами тощо);
  • Сенсорний вмикач на стіні, який реагує на наближення, а не на натискання;
  • Наявність механізму для відкриття дверей із мінімальними фізичними зусиллями;
  • Наявність неслизького покриття на підлозі;
  • Відсутність килимів, які утруднюють пересування при наявності моторних чи сенсорних порушень;
  • Дверні ручки важільного типу (а не «крутного»);
  • Гігієнічний душ без високого піддону тощо;
  • Закруглені краї меблів для людей з порушеннями зору, а також для людей з моторними порушеннями;
  • Яскраве освітлення для людей з порушеннями зору, стане у пригоді й літнім людям;
  • Відсутність меблів посеред кімнати для людей з порушеннями зору, для руху на колісному кріслі.

Вам доведеться самим облаштовувати зручне середовище дитині, але ви можете звернутися за консультаціями до спеціалістів:

→ Фізичного терапевта, який працює з людьми з руховими порушеннями;

→ Ерготерапевта, який знає, як правильно облаштувати середовище для людей з інвалідністю;

→ Терапевта з мови та мовлення;

→ Сурдопедагога, який працює з людьми з порушеннями слуху;

→ Тифлопедагога, який працює з людьми з порушеннями зору;

→ Психолога;

→ Фахівця соціальної роботи, соціального працівника;

Розробка здійснюється з урахуванням індивідуальних потреб та запитів для конкретної ситуації та дитини.

Крім дизайну важливо використовувати побутові предмети, які адаптовані під потреби дитини, наприклад ложки з потовщеною ручкою для дитини, якій складно здійснювати точні рухи внаслідок черепно-мозкової травми і якій важко їсти за допомогою типової ложки з тонкою ручкою.

Також можна використовувати вдома засоби альтернативної комунікації у вигляді, наприклад, картинок для дитини, яка має когнітивні порушення внаслідок черепно-мозкової травми.

Більше про універсальний дизайн можна почитати за посиланням: ud.org.ua