«Світ Сковороди» - в Україні проходить національна кампанія на відзначення 300-річчя видатного українського поета, просвітителя і філософа

Дата: 19.10.2022 10:42

300-річчя з дня народження Григорія Сковороди відзначатимуть на державному рівні, попри війну. Таке рішення про вшанування українського філософа, просвітителя-гуманіста, поета й педагога прийняв Кабінет Міністрів під час засідання 12 жовтня. Міністерство культури та інформаційної політики України сприяло тому, що дата ювілею відомого українця увійшла до переліку ювілейних дат ЮНЕСКО 2022 року.

В органах державної влади та місцевого самоврядування, в закладах освіти, культури, наукових установах, музеях України відбудеться низка заходів (тематичні виставки, круглі столи, бесіди, семінари, літературні читання, екскурсії). Їх присвятять творчій та культурно-громадській діяльності відомого українця.

Святкування 300-річчя Григорія Сковороди — одна з ключових культурно-мистецьких подій 2022 року. «Ми розпочинаємо  проект за 300 днів до дня народження філософа, щоб дати можливість українцям повною мірою відчути глибину та важливість постаті Сковороди. Окрім власних заходів МКІП та Держмистецтв, ми закликаємо творчі спільноти по всій країні долучатися до світу Сковороди й разом перезавантажувати його сприйняття. Ми хочемо, аби українці пишалися, що саме Україна є домівкою одного з найвпливовіших філософів Східної Європи»,- підкреслив  міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

6 лютого 2022 року — за 300 днів до святкування 300 років від дня народження Григорія Сковороди, Міністерство культури та інформаційної політики України презентувало айдентику національної кампанії «Світ Сковороди».

Звичайно, всенародне святкування цієї важливої для кожного українця дати, відбувалось би за планом в усіх куточках України….

«Світ Сковороди» відкривався б нам багатьма гранями, якби не внесла в наше життя свої корективи війна, яку розпочали рашисти 24 лютого.

Російські окупанти зруйнували Національний літературно-меморіальний музей Григорія  Сковороди у селі Сковородинівка під Харковом 7 травня 2022 року.

Від будівлі музею після російського ракетного обстрілу залишилися самі стіни, на згарищі працівники зібрали розбиті глечики, вигорілі та мокрі книги, сподіваючись врятувати експонати, які залишалися у приміщеннях. Найцінніші з них встигли сховати після вторгнення рф в Україну.

«Влучила ракета, одразу почав горіти дах. Шкоди завдало великої.Музей практично зруйнований", — зазначила його директорка Наталія Мицай.

Вцілів лише пам’ятник філософа у дворі музею.

Проте національний проєкт «Світ Сковороди» в Україні триває попри війну, Україна віддає шану генію Сковороди.

Варто зауважити, що національний проєкт «Світ Сковороди» розробив переможець мистецького конкурсу МКІП ? комунікаційна агенція Postmen у партнерстві з літературним критиком Євгенієм Стасіневичем.

Брендбук проєкту доступний на сайті МКІП та Держмистецтв для використання у заходах до 300-річчя філософа.

Євгеній Стасіневич, літературний критик і куратор, відзначає: «Вся, до найменших деталей, айдентика трьохсотліття спирається на концепцію, суть якої ? презентувати Сковороду багатовимірно. «Світ Сковороди» ? це і про той час, ранньомодерну українську історію, і про світ його образів та текстів, культурних колізій та світоглядних пропозицій. Світ Сковороди непростий, його не вхопиш одразу, тому ювілейний період ? добра нагода для того, аби в нього зануритись і пильно та захоплено на все подивитись. Айдентика тут ? точка входу і спільна основа для наступних кроків». Запропонований візуальний підхід до бренду державної кампанії передає цю багатошаровість постаті філософа, показує неочікувані контексти його життєвого шляху та доробку, а безліч варіацій навколо Григорія Сковороди уособлюють відсутність єдино правильної точки зору.

Наталія Попович, засновниця консалтингової групи One Philosophy, яка ініціювала 300-денну кампанію, зазначає: «Для нашої команди важливо будувати більш життєстійке українське суспільство, тому ми інвестуємо в довгострокові культурно-просвітницькі проєкти. У час, коли свобода нашої країни вкотре під загрозою, розуміння власної культурної ідентичності, переосмислення історичної спадщини, плекання особистої та національної свободи ? особливо важливі. Шлях українців до свободи ? довгий і тернистий. На нашу думку, ми до неї прийдемо по-справжньому лише коли кожен українець знайде її в собі. Віримо, що тривалий 300-денний діалог зі Сковородою ? це як 300 кроків українців до свободи, які допоможуть кожному відчути актуальність його ідей для викликів сучасності».

Команда One Philosophy бачить образ Сковороди яскравим та актуальним: 28-річний філософ, який шукає своє покликання і ділиться своїми роздумами в інстаграмі. Його цитати стануть влучними передбаченнями на кожен день, а коментарі до подій сьогодення ? ще одним фільтром для ухвалення рішень, адже від кожного з нас залежить майбутнє.

Проект буде розкривати багатогранний образ філософа все ширше: передбаченнями у вигляді цитат із його творів, яскравою сувенірною продукцією, туристичними маршрутами слідами Сковороди, діалогами сучасних філософів різних країн та багато іншого. Стежити за Сковородою, який ожив, можна в інстаграмі @skovoroda.today та на сайті проєкту Skovoroda.Today .

Всі заходи з нагоди вшанування пам'яті великого філософа відбуватимуться з урахуванням воєнного стану з дотриманням правил безпеки.