В області створено Клуб голів районних рад та Клуб голів Вінниччини
30 червня за ініціативи Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування відбувся семінар-практикум «Поширення кращих практик та корисних ініціатив для органів місцевого самоврядування, спрямованих на розвиток територіальних громад Вінниччини». Участь у його роботі взяли голова обласної Ради Вячеслав Соколовий, керівник Секретаріату обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Віктор Вікалюк, керуюча справами виконавчого апарату обласної Ради Тетяна Яременко, голови районних рад та голови територіальних громад Вінниччини.
– Завершується процес децентралізації. На Вінниччині створено 63 громади, укрупнено райони області – із 27 їх стало 6. Ми очікуємо внесення змін до Конституції України, які необхідні для подальшого просування децентралізації та її завершення. Як свідчить практика, за останні роки втрачаються досягнення, які отримали громади від бюджетної децентралізації, внаслідок зменшення надходжень окремих доходів. А це означає, що на розв'язання проблем залишилося значно менше коштів. Вінницька обласна Рада підтримує збільшення дохідної частини бюджетів громад від ПДФО до 65%, але не коштом зменшення доходів до обласного бюджету. Проте у Верховній Раді України наразі є кілька варіантів розв'язання цього питання. Ми також не підтримуємо зменшення відсотку зарахування податку на доходи фізичних осіб із 15 до 10 відсотків. Кошти обласного бюджету спрямовуються не тільки на утримання обласних закладів, а і на розвиток територіальних громад області. У місцевих органів влади тепер – нові повноваження, нові можливості та велика відповідальність, і – чимало нових викликів, – сказав голова обласної Ради Вячеслав Соколовий.
Присутні на зібранні заслухали підсумки діяльності Секретаріату Асоціації за перше півріччя 2021 року. З доповіддю виступив Віктор Вікалюк.
Під час зустрічі голів рад правління Асоціації прийняло рішення про утворення Клубу голів районних рад та Клубу голів рад Вінниччини, і, відповідно, проведення установчих зборів.
– Скоординувати наші зусилля, правильно визначити проблеми та поділитися успішними шляхами їхнього розв`язання – це те, що нам необхідно. Для поглиблення зв'язків та створення ефективного механізму обміну інформацією між громадами та органами місцевого самоврядування правління Асоціації ініціює створення Клубу голів рад Вінниччини та Клубу голів районних рад. Захист прав та законних інтересів громад і районів, навчальні семінари, які допоможуть правильно діяти та розв'язувати найскладніші питання і знаходити правильні рішення, – це наша спільна мета, яку ми ставимо перед собою, – підкреслив Вячеслав Соколовий. – Наше завдання – щоб райони та громади мали всі можливості для розвитку. Сьогодні зі своїми успішними практиками в різних сферах ділитимуться представники Вінницької та Гніванської міських громад.
Клуби голів покликані об’єднати зусилля органів місцевого самоврядування Вінницької області:
– щодо захисту прав і законних інтересів відповідних територіальних громад та районних рад;
– розв’язання спільних для територіальних громад проблем;
– обміну досвідом;
– створення умов для більш ефективного здійснення повноважень місцевого самоврядування;
– узагальнення та поширення досвіду діяльності органів місцевого самоврядування з питань соціально-економічного та культурного розвитку.
Президентом Клубу голів рад Вінниччини було обрано Гніванського міського голову Володимира Кулешова, першим віцепрезидентом став Ямпільський міський голова Сергій Гаджук. Віцепрезидентами обрали Дашівського селищного голову Сергія Тітаренка, Тростянецьку селищну голову Людмилу Червонецьку, Піщанського селищного голову Олександра Крижанівського.
Президентом Клубу голів районних рад обрали голову Жмеринської районної ради Анатолія Бешлея, віцепрезидентом – голову Хмільницької районної ради Юрія Слабчука.
Присутні на зібранні також делегували голову Жмеринської районної ради Анатолія Бешлея до складу Правління Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад».
Далі присутні на семінарі обговорили використання спільного фінансування рад і громад для реалізації проєктів соціального, комунального та іншого спрямування. Мова, зокрема, йшла про бюджет шкільних проєктів у Вінницькій міській громаді, конкурс «Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської територіальної громади», впровадження та реалізацію міської програми співфінансування капітального ремонту житлового фонду та прибудинкових територій, програму підтримки ОСББ та діяльність асоціації органів самоорганізації населення м. Вінниці.
Гніванський міський голова Володимир Кулешов поділився досвідом Гніванської територіальної громади щодо залучення інвестиційних, благодійних та спонсорських коштів для розвитку громади.
Заступник директора Вінницького науково-дослідного та проєктного інституту землеустрою Іван Пашкевич звернув увагу голів рад та громад на земельну реформу та застосування норм земельного законодавства в діяльності органів місцевого самоврядування.
Із сайту Вінницької обласної Ради